Arçelik_logo.svg

Bulaşık Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulaşık Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 1. Bulaşık Makinesi Çeşitleri: Sizin için en uygun bulaşık makinesi modelini seçebilmek için öncelikle bulaşık makinesi çeşitlerini incelemelisiniz.
 2. Bulaşık Makinesi Program Sayısı ve Kapasitesi: Bulaşık makineleri, program sayısı ve kapasiteleri ile yaşam stilinize uygun çözümler sunmalı.
 3. Enerji ve Su Tasarrufu: Bulaşıkları makinede yıkayarak ve üst enerji sınıflarını tercih ederek elektrik ve su tasarrufu yapmanız mümkün.
 4. Ses Seviyesi: Bulaşık makinesinin sunduğu ses seviyesinin size uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
 5. Hayatınızı Kolaylaştıran Ek Özellikler: Bulaşık makineleri sahip olduğu ek özellikler sayesinde konfor sağlayıp hayatınızı kolaylaştırmalı.

Alacağınız Bulaşık Makinesinde Hangi Özellikleri Aramalısınız? 

“Şimdi bu bulaşıklar nasıl yıkanacak?” sorusunu hayatınızdan çıkaran bulaşık makineleri, evinizin olmazsa olmazları arasında. Bu nedenle seçimde ince eleyip sık dokumak hakkınız. Peki, bulaşık makinesi alırken nelere dikkat etmeli? Bulaşık makinesi seçmek için yeterli bilgiye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız merak etmeyin; paylaştığımız detayları inceleyerek ve adımları takip ederek ihtiyacınız olan bulaşık makinesi modelini kolaylıkla seçebilirsiniz.
Bulaşık makinesi seçimi sırasında değerlendirmeniz gereken pek çok kriter bulunuyor. Bulaşık makinesi fiyatları karar vermeyi etkileyen bir unsur olsa da en uygun bulaşık makinesini seçebilmek için yeterli değil. Peki; hayatınızı kolaylaştıracak, evinize ve yaşam tarzınıza uyum sağlayabilecek bulaşık makinesini bulmak için nelere dikkat etmelisiniz?

Size En Uygun Bulaşık Makinesi Hangisi? Neden? 

Bulaşık makinesi tipi seçim yaparken karar vermeniz gereken ilk madde olarak karşınıza çıkıyor. “Hangi bulaşık makinesini almalıyım?” sorusunun cevabı ihtiyaçlarınız ve mutfaktaki alanınıza göre değişiklik gösterebiliyor. Sizin için en doğru bulaşık makinesi çeşidini seçmeden önce hangi tipin ne için tercih edilmesi gerektiğini bilmeniz gerekiyor.
Solo Bulaşık Makinesi 
En çok bilinen ve “klasik tip” olarak adlandırılan solo bulaşık makinesi; kendine özgü ön kapısı, ayakları, tekmeliği, yan duvarları ve üst tablasıyla satışa sunuluyor. Solo bulaşık makinelerinde su ve gider bağlantısı dışında kuruluma ya da montaja gerek kalmıyor.
Tam Ankastre Bulaşık Makinesi 
Tam ankastre bulaşık makinesi, mutfak dolabı içerisinde gömülü kullanılabilecek şekilde tasarlanıyor. Ön kapısına mutfak dolaplarına uygun şekilde ahşap monte edilebilen bulaşık makinesinin kontrol paneli ise ön kapıyı açtığınızda üst kısmında sizi karşılıyor. Yani alan içerisinde bulaşık makinesi açık görünmeden mutfak dolapları ile bütünlük sağlanıyor.
Yarı Ankastre Bulaşık Makinesi 
Yarı ankastre bulaşık makinesi de mutfak dolabının içine gömülü olarak kullanılıyor. Bu tip bulaşık makinelerinde, mutfak dolaplarına uygun bir şekilde kaplanan ahşap ise kontrol panelinin altından başlayarak monte ediliyor. Ön kapıda bulunan kontrol paneli açık bir şekilde görülebiliyor.
Tezgah Altı Bulaşık Makinesi 
Set altı bulaşık makinesi olarak da bilinen tezgah altı bulaşık makinesi üst tablası olmadan üretiliyor ve bu durum da yerleştirileceği yere kolaylıkla girebilmesine olanak tanıyor. Ön kapısında solo makinalarda olduğu gibi bulaşık makinasına özgü kapısı olan bu makinalarda, kontrol paneli önde ya da üstte olabiliyor.
Tezgah Üstü Bulaşık Makinesi 
Tezgah üstü bulaşık makinesi, mutfakta tezgah üzerine konumlandırabileceğiniz türde kompakt bir bulaşık makinesi türü. 4 veya 6 kişilik bulaşık yıkama kapasitesine sahip olan ve 1+0 gibi küçük daire tiplerinde kullanımı düşünülebilen   bulaşık makinası için yer ayrılmamış mutfaklar için çözüm olabilir. set üstü bulaşık makinesi ya da mini bulaşık makinesi olarak da biliniyor

İki Önemli Kavram: Bulaşık Makinesi Programları ve Kapasitesi 

Hangi bulaşık makinesi tipini seçeceğiniz, alanınıza uygun alternatifi bulmanızda yardımcı olsa da tek başına en uygun bulaşık makinesi modelini bulmak için yeterli olmuyor. Seçeceğiniz bulaşık makinesinin size, yaşam stilinize ve yemek kültürünüze diğer bir deyişle ihtiyaçlarınıza uygun yıkama programlarını ve yeterli kapasiteyi sunması da gerekiyor.

Bulaşık Makinesi Programları: İhtiyacınız Olanı Seçin, Gerisini Düşünmeyin 
Bulaşık makinesi seçme aşamasında 3 programlı bulaşık makinesi mi, 11 programlı bulaşık makinesi mi? Bulaşık makinesi kaç programlı olmalı?” gibi sorular sıkça soruluyor. Bulaşık makinesi program sayısı size bulaşıklarınızın kirliliği doğrultusunda farklı yıkama ve durulama sıcaklıkları ya da farklı program süreleri sunuyor. Bu da istediğiniz sonuca, istediğiniz zamanda ulaşmanıza yardımcı oluyor. Bulaşıkları yıkarken hangi programı seçmeniz gerektiği konusunda ise bulaşıklarınızın kirlilik derecesi ve tipi size yol gösteriyor.

 • Eko 50°C: En Ekonomik Program 

Her bulaşık makinesinde bulunma zorunluluğu olan Ekonomik program; günlük, kir seviyesi normal olan bulaşıklarınızın en ekonomik şekilde yıkanmasını sağlıyor. Ekonomik program ile normal kirlilik seviyesindeki bulaşıklarınızı enerji ve su tüketimi açısından en verimli şekilde yıkayabilirsiniz.

 • Otomatik: Nasıl Yıkanması Gerektiğine O Karar Versin 

Otomatik program Otomatik program bulaşık makinenizde bulunan sensör yardımıyla bulaşıklarınızın kirlilik seviyesini algılayarak yıkama suyu sıcaklığını, su miktarını ve yıkama süresini en uygun şekilde kendisi belirliyor.

 • Mini 30’ ve Hassas: Az Kirli Bulaşıklar 

Ön temizleme işleminden geçmiş az kirli bulaşıkların yıkanması için 35°C yıkama sıcaklığı sunan Mini 30’ programını kullanabilirsiniz. Narin cam eşyalara özel bir seçenek olan ve 40°C sıcaklık ile yıkama yapan Hassas programı ise yine az kirli bulaşıklar için ideal.

 • Hızlı 58’: Orta Kirli Bulaşıklar 

Hızlı bir yıkama programı tercih etmek istediğinizde kullanabileceğiniz Hızlı 58’, beklemiş ama normal kirlilik seviyesine sahip bulaşıkları 60°C ile yıkıyor. Ön yıkama uygulanmayan, 58 dakika süren bu program günlük olarak kullanıma da oldukça uygun.

 • Hızlı 45’ 

Superdry ve Otomatik Kapı Açma teknolojilerinin entegre çalışması ile program süresi kısalıyor! Aynı anda kullanılan 2 farklı teknoloji ile maksimum kapasite bulaşık için yüksek yıkama ve kurutma performansına sahip 45 dakika programını sizlerin kullanımına sunuyoruz.

 • Yoğun ve Karma: Çok Kirli Bulaşıklar 

Oldukça kirli ya da uzun süre beklemiş bulaşıklarınız için kullanabileceğiniz bu programlar 70°C su sıcaklığı uyguluyor. Yoğun program, aşırı yağlı tencere ve tavalar için uygunken Karma program sayesinde üst sepette hassas, alt sepette kirli tencere ve tavalar yıkanabiliyor. Yani karma program da günlük bulaşıklarınız için oldukça uygun bir seçenek.

 • Makine yıkama  

Makine temizliği için geliştirilmiş bu özel program suyun sıcaklığını 70°C’ye kadar çıkararak makineniz için hijyen sağlar. Bulaşık makinasında hijyen sağlamak için bu program 1-2 ayda bir makine boşken çalıştırılmalıdır. Bu program ile deterjan üreticilerinin makine temizleyici olarak pazara sunduğu kimyasallarının kullanılması bir artıdır.
Bulaşık Makinesi Kapasitesi Nedir? 
Bulaşık makinelerinde kapasite, kişi sayısı olarak belirtiliyor. Bulaşık makinelerinde kapasite hesabı yapılırken her bir kişinin kullandığı mutfak eşyalarının yanı sıra günlük kullanılan mutfak eşyalarına da ihtiyaç duyuluyor. Kapasite hesabında kullanılması gereken yük bilgisi uyulması zorunlu standartlar ile belirlendiğinden tüm markaların bulaşık makinelerinde bu değerler kullanılıyor. Arçelik’te 13 kişi, 14 kişi, ve 16 kişi kapasiteli bulaşık makineleri bulunuyor. Bulaşık makinenizin kapasitesi ne kadar yüksek olursa o kadar fazla bulaşığı tek seferde yıkayabileceğiniz anlamına geliyor.
Yeni bulaşık makinesi standartlarına göre belirlenmiş;
13 kişi kapasiteli bulaşık makinesinde 140 parça,
14 kişi kapasiteli bulaşık makinesinde 150 parça,
15 kişi kapasiteli bulaşık makinesinde 160 parça
16 kişi kapasiteli bulaşık makinesinde 170 parça ürün yıkanabilmektedir.

Enerji ve Su Tüketimini Azaltmak Elinizde 

Bulaşık makineleri hayatınıza pratiklik katsalar da sağladıkları fayda sadece bununla sınırlı kalmıyor. Bulaşık makinesini kullanmaya başladığınız andan itibaren tasarruf etmeye başlıyorsunuz. Enerji tüketiminizi azaltarak hem bütçenize katkı sağlamak hem de doğayı korumak bulaşık makineleri ile mümkün hale geliyor.
Enerji Sınıfı: Daha Fazla Artı Daha Çok Tasarruf 
Bulaşık makinesi enerji sınıfı, enerji tüketimini doğrudan etkiliyor. Diğer bir deyişle, enerji tüketimini minimumda tutmak istiyorsanız bulaşık makinesi seçerken enerji sınıfına kesinlikle dikkat etmeniz gerek.
Bulaşık makinelerinde F, D, A gibi farklı enerji sınıfları bulunuyor.  A , bu enerji grupları içerisinde en fazla enerji tasarrufu sağlayan. Daha fazla enerji tasarrufu yapmak istiyorsanız tercihinizi üst enerji sınıflarından yana kullanmanız gerekiyor.
Enerji tüketimi A ile G arasında sınıflandırılıyor ve G’den A’ya giderken verimlilik artıyor yani enerji tüketimi azalıyor.
Su Tüketimi: Az Su, Çok İş 
Bulaşık makinesi su tüketimi hem tasarruf etmeniz hem de doğal su kaynaklarını koruyabilmeniz için oldukça önemli. Bulaşık makinesini çalıştırdığınızda tüketilecek su miktarı, tercih ettiğiniz programa ve makinenin modeline göre değişiklik gösteriyor
Bir bulaşık makinesini doldurup Eco 50°C programı ile yıkadığınızda yaklaşık 9,5 litre su tüketirsiniz. Aynı miktarda bulaşığı elinizde yıkadığınızda ise yaklaşık 103 litre suya ihtiyaç duyuyorsunuz. Yani bulaşık makinesi sayesinde su tüketiminiz 10 kattan fazla düşüyor. Bu da doğal kaynakların ve ev bütçesinin korunması anlamına geliyor.
Düşük Ses Seviyesine ve Mükemmel Temizliğe Ulaşmanız Mümkün 
Bulaşık makinesinin ideal ses seviyesinin ne olması gerektiğini ve daha yoğun yıkama sağlayan özelliklerin neler olduğunu incelemeye başlayalım.
Bulaşık Makinesi İdeal Ses Seviyesi Nedir? 
Bulaşık makinesi yüksek ses seviyesine sahipse çalıştığı sırada sizi rahatsız edebilir. Dikkat isteyen bir işle ilgilendiğinizde dikkatinizin dağılmaması, aile bireylerinin uykusunun bölünmemesi ve rahatsız olmaması için ses seviyesi düşük olan bulaşık makinesi modellerini tercih edebilirsiniz.
Bulaşık makinelerinin sahip olduğu ses seviyesi, kütüphanelerin ses düzeyi olan 40dB(A) ile üst sınır olan 52 dB(A) arasında değişiklik gösteriyor. Almayı düşündüğünüz bulaşık makinesinin ses seviyesi ise enerji etiketinin üzerinde dB(A) değeri ile belirtiliyor.
 Sessiz Program: Ses Seviyesini Düşürmek İçin  
Bulaşık makinesi ses seviyesi; çalışan, bulaşık makinesini gece kullanmak zorunda kalan ve bebeği olan aileler için daha çok önem teşkil ediyor. Eğer bulaşık makinenizde ‘’Sessiz Program” varsa daha sessiz bir şekilde bulaşık makinenizi çalıştırmanız mümkün hale geliyor. Günlük bulaşıklarınız için rahatlıkla kullanabileceğiniz bu program 39 dB(A) ses seviyesinde çalışabiliyor

Arçelik Bulaşık Makinesi Teknolojileri 

Bulaşık makinenizin sahip olduğu özellikler sayesinde hem eşyalarınızı korumak hem de hayatınızı kolaylaştırmak ister misiniz? Şimdi, bir bulaşık makinesinden beklediğinizden daha fazlasını sunacak bulaşık makineleri teknolojilerine göz atalım.
Prosmart Inverter motor 
Doğal kaynakları ve zamanı en verimli şekilde kullanan motor teknolojisi, aynı zamanda kir sökme işlemi sırasında yüksek basınç, durulama sırasında düşük basınç uygulayarak, elde yıkama hassasiyetine ve en etkili performansa ulaşır. Daha sessiz ve tasarruflu yıkama sağlar.
HomeWhiz: Yeni Nesli Kontrol Etmek Onun İşi 
Yeni nesil beyaz eşyalarınızı kontrol etmeniz için yerinizden kalkmanıza gerek yok. Bir Arçelik teknolojisi olan HomeWhiz ile akıllı telefon, tablet ya da televizyonunuz sayesinde evinizdeki tüm beyaz eşyalarınız gibi bulaşık makinenizi de uzaktan kontrol etmeniz mümkün hale geliyor. Üstelik bu teknolojiyi kullanabilmeniz için evde olmanıza gerek yok. Yani internet erişiminiz olduğunda nerede olduğunuz fark etmiyor.
HomeWhiz uygulamasını indirip bulaşık makinenizi ile bağlantı sağladıktan sonra dilediğinizde, olduğunuz yerden bulaşık makinenizi çalıştırabilir ya da bittiğinden haberdar olabilirsiniz.
OtoDoz
Türkiye’de ilk  Arçelik’te bulunan OtoDozTeknolojisi ile sıvı / jel deterjan dozajlama ünitesine deterjanı doldurarak her yıkamada deterjan ekleme işine son verirsiniz.  Kullandığınız programa göre deterjan miktarı otomatik olarak belirlenir ve dozajlanır.
360 ml kapasiteye sahip deterjan haznesi yaklaşık 1 ay boyunca deterjanı otomatik dozajlarken, çıkarılabilir yapısı sayesinde kolayca temizlenip tekrar yerine takılabilir.  Sistem kısa programlarda rastlanan deterjan kalıntısı problemi için de bir çözümdür.
SuperDry 
SuperDry teknolojisi ile bulaşık makineniz mükemmel kurutma performansı ile buluşuyor! İnovatif teknolojisi sayesinde içine yerleştirilen ekstra ısıtıcı, parlatıcı kullanmasanız dahi en etkin kurutma performansını ve parlaklığı sağlar
CornerWash 
Bulaşıklarda Mükemmel temizlik için yeni nesil yıkama teknolojisi CornerWash , makinenizin köşelerine bile erişen su püskürtme sistemi ile erişilmesi güç noktalarda bile mükemmel temizlik sağlar.
DeepClean
Bulaşık makinesi alt sepetinin ¼ kısmında etkili olacak DeepClean kolu ve bunların üzerinde konumlanan aksesuar sayesinde hem şişeler (3 adete kadar), hem de tencereler için özel yıkama alanı sağlanırken  DeepClean teknolojisindeki odaklanmış su gücü ile şişeler, kavanozlar sürahiler, yağdanlık, tencere ve tavalar için 5 kata kadar mükemmel yıkama sağlanır.

Tepsi Yıkama Özelliği:  
Tepsi tutucu aksesuarlar tepsi ve ızgara teli gibi büyük parçaların bulaşık makinesine yerleştirilmesini sağlar. Yoğun alt sepet yıkama özelliğiyle de en zorlu kirleri kolaylıkla temizleyip zaman ve enerjiden tasarruf etmenizi sağlar.
Otomatik kapı açma  
Otomatik Kapı Açma özelliği program sonunda kapıyı otomatik açarak ortamdaki doğal hava akışının kullanımı ile ekstra enerji harcamadan kurutma performansını üst seviyeye çıkarır.
HijyenMax
Buhar ve ekstra sıcak durulamanın gücüyle HijyenMax özelligi virüs ve bakterilerin* %99,99’unu öldürür,bulasıkların her noktasında hijyen saglar.
164 dakika süreli Yoğun 70°C / Süper 70°C programının HijyenMax fonksiyonu ile çalıştırılması koşulunda; Escherichia coli, Candida albicans ve Staphylococcus aureus bakterilerininin ve Adenovirus type 5, Murine Norovirus, Poliovirus type 1 virüslerinin %99,99’unu öldürmektedir
Turbo Fonksiyonu: Hızlı Yıkamanın Sırrı 
Bazen zamanınız kısıtlı olur ve bulaşık makinesinde seçtiğiniz programın kısa sürede bitmesini istersiniz. Turbo Fonksiyonu da işte tam bunun için var. Seçtiğiniz programa uygun olarak su sıcaklığını artırıp su basıncını ayarlayarak program sürelerini 3 kata kadar kısaltan Turbo Fonksiyonu, zamanınızın kısıtlı olduğu her an yanınızda.
Ekstra Kurutma /Parlaklık: Pırıl Pırıl Bir Sonuç 
Bulaşık makinesi, seçtiğiniz program doğrultusunda yıkamış olduğu bulaşıklara kurutma işlemi uygular. Bu işlem sırasında bulaşıklarınızın üzerindeki su damlacıkları kurutulur ve böylece mutfak eşyalarınızın üzerinde iz kalmamasına yardımcı olur. Ekstra Kurutma/Parlaklık özelliğinin çalışma prensibi oldukça basit: Program sonunda uygulanan ekstra kurutma ve buhar uygulaması işlemleri bulaşıkların üzerindeki su damlacıklarının küçülüp tamamen yok olmasına yardımcı olurken ve bulaşıklarınız daha kuru ve ilk günkü kadar parlak yıkanmış olur.
Bardak Koruma Sistemi: Cam Eşyalarınız Güvende 
Bir bulaşık makinesinden sadece bulaşıklarınızı temizlemesini değil, yıkama esnasında değerli eşyalarınıza uygun bir şekilde çalışmasını da istiyorsunuz. Bardak Koruma Sistemi veya Otomatik Bardak Koruma Sistemi de değerli mutfak eşyalarınızı koruyarak bu isteğinizi yerine getiriyor.
Bardak Koruma Sistemi, cam eşyalarınızı su sertlik seviyesinden gelebilecek olumsuz etkilere karşı koruyor. Bu özel sistem, bulaşık makinesinin kullandığı suyun ideal sertlikte püskürtülmesini sağlayarak eşyalarınızı koruyor ve cam eşyalarınızın üzerinde buğu, çizik gibi durumların görünme olasılığını en aza indiriyor.
Yarım yük fonksiyonu 
Bu özellik sayesinde ister alt, ister üst, istenirse de her iki sepete birden yüklenmiş az miktardaki bulaşığın ekonomik şekilde yıkanması sağlanır. Her iki sepetin birden tamamen dolmasını beklemeye gerek kalmadan, enerji ve sudan tasarruf sağlayan bu özellik çevrenin korunmasına da katkı sağlamış olur.
Arçelik bulaşık makinelerini incelemek ve satın almak için ya da size en yakın şubemiz için tıklayınız.

Her türlü soru, görüş ve öneriniz için 0850 210 0 888 numaralı Arçelik Çağrı Merkezi hattımızı 7/24 arayabilirsiniz.

Facebook
Twitter
Email
Print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Eklenen Yazılar